Trudno znaleźć miasto poza Ukrainą i Rosją, które uległo większej przemianie w wyniku wojny prowadzonej przez Rosję niż Rzeszów – pisze Financial Times.
Rzeszów stał się główną bramą dla zachodnich sojuszników, którzy wysyłają broń i pomoc humanitarną, przewożą rannych żołnierzy do szpitali w całej Europie oraz dla przywódców światowych, którzy lądują na jego niewielkim lotnisku, zanim udadzą się pociągiem do ukraińskiej stolicy.
Przed pełnoskalową inwazją na Ukrainę, Rzeszów był „małym i konserwatywnym miejscem” według jednego z mieszkańców, a jego lotnisko było głównie znane tanim liniom lotniczym. Teraz, gdy przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest strefą objętą zakazem lotów, lotnisko Rzeszów-Jasionka pełni również funkcję obiektu wojskowego, z pasem startowym wypełnionym systemami obrony przeciwrakietowej Patriot. Hotele są zarezerwowane przez podmioty wojskowych i międzynarodowych darczyńców.
„To nie tak, że wszystkie drogi muszą prowadzić do Rzeszowa, ale wiele już prowadzi, a jeszcze więcej będzie” – powiedział minister infrastruktury Polski, Andrzej Adamczyk, podczas wizyty w mieście. Wojna uczyniła Rzeszów „niezbędnym dla Ukrainy i wierzę, że takie procesy zmian stają się potem nieodwracalne”.
Przemiana lotniska w zachodnie centrum logistyczne dla Ukrainy najwyraźniej nie umknęła Rosji: Polska w zeszłym miesiącu aresztowała 12 obcokrajowców z nieokreślonych krajów Europy Wschodniej, oskarżając ich o szpiegostwo na rzecz Rosji i przygotowywanie aktów sabotażu w okolicy. Władze znalazły również nielegalne kamery w pobliżu lotniska.
„To prawdziwy problem, jeśli nasze lotnisko stało się teraz celem dla rosyjskich służb wywiadowczych” – powiedział Sławomir Porada, zastępca burmistrza gminy Trzebownisko, na terenie której znajduje się lotnisko. „Sprawiło to, że ludzie w naszej społeczności czują się znacznie mniej komfortowo.”
USA umieściły Rzeszów na mapie w lutym ubiegłego roku, krótko przed atakiem Rosji, gdy rozmieściły tam spadochroniarzy, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. 82. Dywizja Powietrznodesantowa przybyła na lotnisko, które dotychczas wykorzystywane było głównie przez taniego przewoźnika lotniczego Ryanair.
Lotnisko było również używane przez przywódców światowych udających się do i z Kijowa, w tym przez prezydenta USA Joe Bidena, który zaskoczył swoją wizytą w ukraińskiej stolicy w lutym, oraz przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed i po jego podróży do Waszyngtonu w grudniu.
Źródło: Financial Times / https://www.ft.com/content/0adf3a46-0251-4877-a758-ea141d6d6467